środa, 4 września 2019

Katarzyna Ryrych „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”

Książka, która oceniającym po okładce nasuwa myśl o astronomii, fizyce i Stephenie Hawkingu. Naprawdę jednak nie jest to żadna popularnonaukowa pozycja. Mowa w niej jest o czymś zupełnie innym, bo po prostu o życiu, które w miarę dorastania otwiera nam oczy i uczy nowych rzeczy. Autorka w sposób prosty przedstawiła szereg trudnych problemów, z którymi radzić sobie musi główny bohater powieści. 

Piotrek ma zaledwie dziewięć lat i do tej pory był zapatrzony w swojego starszego brata, który był dla niego niejako idolem. Jednak to się zmienia.. zaczynają się tajemnice, bójki i nie tylko. Gdzieś w trakcie czytelnik zaczyna rozumieć rzeczywistość w jakiej przyszło chłopcu żyć i dorastać - brat cierpi na nieuleczalną chorobę, przez co jest przykuty do łóżka a rodzice się rozwiedli. Wszystkie te sprawy mają wpływ na zachowanie chłopca, determinują jego codzienność. 

Cała książka porusza mnóstwo ważnych tematów, aktualnych zwłaszcza współcześnie, w tym wyjazd rodziców za pracą do innego państwa, śmierć ojca, bezdomność. Wszystko to sprawia, że pozornie błaha lektura dla dzieci, napisana w lekkim stylu, przeradza się w coś więcej.    

„O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych” to książka, która wygrała w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. Idealna lektura, nie tylko dla młodszych.
Za możliwość przeczytania dziękujęPODSUMOWANIE

Nie popularnonaukowa pozycja nie tylko dla najmłodszych, w której autorka poruszyła szereg trudnych tematów,z którymi zmierzyć się musi główny bohater.   
Skala według lubimyczytać.pl dobra
Wydawnictwo: Literatura
Rok wydania: 2019
Ilość stron:  160

KATARZYNA RYRYCH

Polska pisarka, poetka, nauczycielka i malarka. Autorka „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”. 

11 komentarzy:

 1. Może mojej siostrze podrzucę do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moja tematyka, ale wiem kto by ją chętnie przeczytał więc dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie coś dla nas! Bohater jest nie tylko w podobnym wieku co moja córka, ale myślę że przeżywa kilka tożsamych problemów. Już zamawiam! Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nie jestem zwolennikiem takich książek, bardzo sporadycznie po nie sięgam i tej również nie mam w planach. Jednak wiem, że wiele osób z mojego otoczenia bardzo lubi takie wątki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytam wszytko co o i Hawkinga, więc i za to się zabiorę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale mnie zaciekawiłaś, więc chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. I taki tytuł chętnie zaproponuję mojej młodzieży. Powinni wiele wynieść z tej przygody czytelniczej. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama już dzieckiem od dawna nie jestem, a chętnie przeczytałabym tą książkę. Bardzo lubię historie poruszające istotne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Recenzja Chodź krótka całkowicie przekonała mnie do tej książki. Na pewno sprawie że kiedyś pojawi się u nas na półce i przeczytamy ją. Z tego co rozumiem to jest książka kierowana do dzieci w wieku szkoły podstawowej?

  OdpowiedzUsuń
 10. Ależ tytuł potrafi zmylić! To plus i minus takiej pozycji, bo człowiek nastawi się na jedno, a dostaje całkiem coś innego. W tym przypadku widzę jednak, że w niczym to nie ujęło tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj tak, @Wiewiórka w okularach ma rację - tytuł potrafi zmylić. Sama myślałam, że to kolejna książka o panu Hawkingu, a tutaj zaskoczenie. I to na plus, bo historia godna uwagi. Z chęcią się jej przyjrzę.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.