poniedziałek, 5 sierpnia 2019

Julie Andem „SKAM Sezon 1: Eva”

Może myślałam, że na to zasługuję. I dlatego byłam taka niepewna siebie, natarczywa i zdesperowana. Twoje zdanie było dla mnie ważniejsze niż moje własne.
Norweski serial SKAM, który zadebiutował kilka lat temu i niemalże od razu stał się fenomenem, to dramat społeczny, którego akcja toczy się wokół życia grupy nastolatków mieszkających w Oslo. Wszyscy oni uczęszczają do liceum im. Hartviga Nissena a ich życie to zmaganie się z codziennymi perypetiami dotyczącymi ludzi w ich wieku. Podczas czterech sezonów poruszone zostały ważne tematy, takie jak problemy emocjonalne, akceptacja w społeczeństwie, zaburzenia odżywiania, problemy z własną seksualnością i tolerancja. Nic dziwnego, że pokuszono się o wydanie książki bazującej na serialu.


(Źródło: Giphy.com)
Bohaterką pierwszego sezonu jest Eva Kviig Mohn, której życie w ostatnim czasie diametralnie się zmieniło - niegdyś należąca do paczki popularnych dziewczyn, dziś jest wyrzutkiem, samotniczką, która czas spędza tylko i wyłącznie ze swoim chłopakiem, Jonasem, i ich wspólnym przyjacielem, Isakiem. Eva nie jest łatwą osobą do polubienia - często podejmuje nieracjonalne decyzje, sama nie wie czego chce, bywa irytująca i zdesperowana w swoim pragnieniu, by wszystko było jak dawniej. Paradoksalnie wszystkie te zachowania sprawiają, że jest bardzo autentyczna i szczera w tym, co sobą reprezentuje


Obawy dotyczące nowej szkoły rozwiewają się wraz z pojawieniem się w jej życiu czterech osób, z których każda prezentuje kompletnie odmienny charakter i sposób bycia. Podczas przygotowań do russetiden, czyli okresu imprez i luzu tuż przed ukończeniem szkoły średniej, dziewczyny zaczyna łączyć głęboka więź przyjaźni, która sprawia, że nawet najgorszy dzień nie jest taki zły. 
(Źródło: Giphy.com)
„SKAM Sezon 1: Eva” to scenariusz w jego pierwotnym kształcie - oprócz dialogów, które usłyszeć możemy podczas oglądania serialu, mamy dostęp także to scenek, które zostały ostatecznie wycięte lub po prostu zrezygnowano z ich nagrania. Widzimy wskazówki, które autorka pozostawia wykonawcom serialu - lokalizacja, w której będzie nagrywana dana scena, wygląd biorących w niej udział osób oraz rekwizyty. Niewątpliwym plusem są zamieszczone na wewnętrznej stronie okładki mapy myśli stworzone przez Julie Andem, które wspaniale obrazują jej tok myślenia podczas powstawania kolejnych wątków. Choć całość zdecydowanie mi się podobała, to jednak cały czas mam w głowie to jakby wygląda książka napisana na podstawie scenariusza. 
Za możliwość przeczytania dziękujęPODSUMOWANIE

Zdecydowanie scenariusz ten jest niezbędnikiem dla każdego fana serialu SKAM, ale i tym niezdecydowanym, co do ewentualnego jego obejrzenia rozjaśni sytuację. To świetne, i bardzo ładnie wydane, uzupełnienie poznanej na ekranie historii. 

Tytuł oryginalny: SKAM Sesong 1: Eva
Cykl: Skam (część 1)
Tłumacz: Karolina Drozdowska
Wydawnictwo: Rebis
Rok wydania: 2019
Ilość stron: 208

JULIE ANDEM

Norweska scenarzystka i reżyserka. Autorka scenariusza serialowego „SKAM Sezon 1: Eva”.

24 komentarze:

 1. Brzmi super. :) Muszę koniecznie bardziej rozeznać się w temacie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie oglądałam tego serialu, ale zainteresował mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie oglądałam serialu :) może warto nadrobić zaległości...

  OdpowiedzUsuń
 4. Karolina Witkowska5 sierpnia 2019 17:29

  Właśnie skończyłam swój serial, a SKAM trafia na moją listę " do obejrzenia" :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie oglądam seriali, ale z tego co piszesz faktycznie ten porusza ważne tematy

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam i chyba raczej nie planuje choć powód jest dość lichy - brak czasu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie oglądałam serialu, więc nie miałam pojęcia, że istniej książka :)

   Usuń
 8. Kojarzę ten serial, ale nigdy jakoś szczególnie mnie nie interesował. Jeśli sięgnę po tę książkę, do dopiero po jego obejrzeniu :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie oglądałam tego serialu,

  OdpowiedzUsuń
 10. Seriali bardzo nie oglądam, więc nie kojarzę. Brzmi jednak interesująco

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio głośno o tych scenariuszach i samym serialu, ale jakoś nie potrafię się do nich przekonać. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. O serialu nic nie słyszałam, książka za to mignęła mi na stronie Rebisu, ale jakiegoś szału w mym wnętrzu nie wywołała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie oglądałam tego serialu ale z twojego opisu widać że jest ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie słyszałam do tej pory o tym serialu, chętnie go obejrzę

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety, ale nie mam czasu na oglądanie seriali.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo zaciekawił mnie ten serial podczas czytania Twojego opisu. Dobrze, że one powstają aby uczyły młodych logiki i człowieczeństwa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie ogladam seriali ale zaintrygował mie twój opis chyba warto znaleść troche czasu na oglądanie.

  OdpowiedzUsuń
 18. nie kojarze tego serialu ale brzmi ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie znam serialu może na wolnym pomysle

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie słyszałam ani o książce ani o serialu. Chciałabym mieć tyle czasu, żeby sobie takie rzeczy na spokojnie pooglądać

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie słyszałam wcześniej o tym serialu, uwielbiam jednak produkcje z północy :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeszcze nie oglądałam, ale wydaje się ciekawy. :-)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.