czwartek, 20 czerwca 2019

Nonie Darwish „Okrucieństwo w majestacie prawa. Prześladowanie kobiet w świecie islamu”

Islam stał się więc szariatem, a szariat - islamem. Dziś jest to nierozłączna para - jedno nie może istnieć bez drugiego. Islam jest wojownikiem, a szariat to jego broń.
Obraz Islamu zależny jest całkowicie od tego, kto go tworzy. Przez swoich wyznawców traktowany jako źródło prawdy objawionej, jest religią pokoju, natomiast przez większość świata postrzegana jest przez pryzmat, przeprowadzających ataki terrorystyczne, jej wyznawców, którzy zbyt często umierają ze słowami Allahu Akbar (tłum. Bóg jest wielki) na ustach. Czym tak naprawdę jest Islam? Na to pytanie odpowiada w swojej książce Noonie Darwish.  
Przez pierwsze trzydzieści lat mojego życia byłam prawdziwą niewolnicą. Czułam się jak ptaszek w klatce, jak obywatel drugiej kategorii (...).
Autorka urodziła się pod koniec lat 50. w Egipcie. O jej zmarłym ojcu mówili shahid (tłum. męczennik), czyli ten, który zmarł w obronie religii. Po trzydziestu latach życia w państwie, w którym normy społeczne wyznaczane są przez szariat autorka postanowiła emigrować do USA i tam właśnie poślubiła chrześcijanina i odrzuciła islam. Od tamtej pory stale krytykuje tę, jak ją nazywa, szkodliwą ideologię pełną nienawiści.
Problemem jest przede wszystkim święta księga islamu, która wzywa ich wszystkich do mordowania niewiernych. 
Książkę tę rozpoczyna wielce wymowny wstęp - Ostrzeżenie dla Zachodu. Wskazuje on jednoznacznie w jaki sposób będzie prowadzona narracja. Sama treść właściwa podzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy szariatu w kontekście rodzin i tworzących je społeczności. Zaczyna się od wyjaśnienia samego pojęcia i jego źródła, po to by ukazać jak kształtuje i wpływa on na wszystkie występujące w społeczności relacje międzyludzkie. Autorka zarysowała pokrótce historyczne uwarunkowania powstania islamu - opisała kulturę plemienną Beduinów, z której, ogromnymi garściami, czerpał Mahomet tworząc nowe wyznanie. Następnie opisany został status kobiet i mężczyzn. Druga część natomiast objaśnia wpływ tego systemu na społeczeństwa i państwa, w których obowiązuje. Autorka bardzo dużo miejsca przeznaczyła na opisanie niebezpieczeństwa związanego z zamieszczonymi, zarówno w Koranie jak i poszczególnych hadisach, tekstami mówiącymi o nienawiści do niewiernych oraz o świętej wojnie, zwanej dżihadem. Książka zwieńczona jest epilogiem, który zostawia czytelnika z ważnym pytaniem: Czy istnieje możliwość, że któregoś dnia Islam przestanie być kojarzony z przemocą? 

Istnieją pewne niedociągnięcia redakcyjne, aczkolwiek dla mnie nie miały one większego znaczenia - pewne zwroty, wyrażenia, a nawet dłuższe fragmenty ulegają powtórzeniu w innych miejscach. Zdziwił mnie wybór tytułu, gdyż sugeruje on, że jest to pozycja w pełni poświęcona zagadnieniom związanymi z kobietami, podczas gdy opisuje islam w znacznie szerszej perspektywie, a sama tematyka ich dotycząca jest tylko jednym puzzlem w układance. Całość jednak jest pisana lekkim językiem a autorka wskazuje mnóstwo materiałów źródłowych i wypowiedzi poszczególnych muzułmańskich przywódców duchownych, które potwierdzają jej słowa. 

„Okrucieństwo w majestacie prawa. Prześladowanie kobiet w świecie islamu” to świetna pozycja dla kogoś, kto pragnie pogłębić posiadaną wiedzę, ale także chce poznać zdanie osoby, która zna tę religię najlepiej. Trzeba jednak wziąć poprawkę właśnie na to, że jest to bardzo subiektywna w swej treści książka.  
Za możliwość przeczytania dziękujęPODSUMOWANIE

Świetna pozycja, pełna interesujących wiadomości o Islamie. Pobudza czytelnika do refleksji.

Skala według lubimyczytać.pl bardzo dobra
Tytuł oryginalny: Cruel and Usual Punishment. The Terrifying Global Implications of Islamic Law
Tłumacz: Laura Bigaj
Wydawnictwo: Kefas
Rok wydania: 2011
Ilość stron:  353

NONIE DARWISH

Egipsko-amerykańska pisarka, aktywnie działająca na rzecz praw człowieka. Choć wychowała się w wierze muzułmańskiej przeszła na chrześcijaństwo i stała się zagorzałą przeciwniczką islamu. Autorka „Okrucieństwo w majestacie prawa. Prześladowanie kobiet w świecie islamu”.

26 komentarzy:

 1. Zawsze trochę się boję zagorzałych bojowniczek i bojowników. Ale wystarczy obłożyć się literaturą, która pokazuje problem z różnych stron i można wyrobić sobie w miarę obiektywne spojrzenie. Dobrze, że podkreśliłaś tę subiektywność autorki, nie będzie zaskoczenia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że ocena książki bardzo wysoka. Przyznam jednak, że chyba ta pozycja nie jest dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka tematyka mnie od niedana interesuje, muszę przeczytać tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Całe życie będę twierdzić, że każda religia to zło i prowadzi do przemocy. Chrześcijaństwo pod tym względem wcale nie jest lepsze od islamu, wystarczy sobie przypomnieć chociażby krucjaty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś temat islamu specjalnie mnie interesuje

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wygląda na interesującą, chętnie przeczytam. Mam wrażenie, że większość ideologii potrafi być bardzo niebezpieczna nawet dla swoich wyznawców.

  OdpowiedzUsuń
 7. Caroline Softfashion21 czerwca 2019 01:38

  Już po samym tytule można wywnioskować, że to dość mocna pozycja.
  Ciekawi mnie, jednak nie jest to tematyka, która gości często na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo bardzo, bardzo interesujące! Lece szukać książki!

  OdpowiedzUsuń
 9. Widać, że książkę warto uwzględnić w planach czytelniczych, o ile oczywiście chcemy zagłębiać się w tę tematykę, u mnie od razu uruchamia się solidarność kobieca.

  OdpowiedzUsuń
 10. W dzisiejszych czasach to niezwykle istotny temat. Myślę, że trzeba czytać takie tytuły.

  OdpowiedzUsuń
 11. o, książka którą chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Pozycję będę miała w planach, ale nie wiem kiedy znajdę dla niej trochę czasu, mam nadzieję, że już niebawem.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę ,że warto przeczytać, bo jednak autorka napisała ją w bardziej szerokim kontekście...

  OdpowiedzUsuń
 14. Trudny temat, ale też bardzo ważny. Na pewno nie można zabierać się do tej lektury z biegu, tylko świadomie podejść do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 15. czytanie takich książek kosztuje mnie zbyt wiele nerwów...

  OdpowiedzUsuń
 16. Islam w sumie mnie nigdy nie interesował, ale kto wie, może kiedyś?

  OdpowiedzUsuń
 17. O nie słyszałam o tej książce ale chętnie ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Moja mama lubi takie książki. Może jej pokażę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubię czytać Twojej recenzje, bo często znajduje sobie książki dla siebie. Mam całą listę książek, które chciałabym zakupić i tę do niej dopisuję!

  OdpowiedzUsuń
 20. Za to tę chętnie bym poczytała. Żeby mieć szacunek do innych kultur trzeba je znać i rozumieć zanim zacznie się je krytykować i oczerniać. Chrześcijaństwo nie jest jedyną i niezniszcZalna religia (choć penwie Kościół Bardzo by tego chciał). Pomijając z takie żywe świadectwa dają nieraz więcej niż zwykle suche fakty. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 21. Interesuje się taka tematyka. Chętnie przeczytałabym te pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam wiele książek w których w tle występował islam i z chęcią siegnełabym po ta aby bardziej sobie przybliżyć ten temat. Ja sama uważam że przez wielu wyznawców islamu ta religia jest opacznie postrzegana w zasadzie czytając różne książki odniosłam wrażenie że każdy kto siedzi w tej religii odbiera ja tak jak mu ona pasuje mówię tu w szczególności o mężczyznach bo kobiety nie mają w niej za dużo do powiedzenia i są niestety na straconej pozycji

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawość nakazuje mi przeczytać te książkę. Jednak na pewno nie w najbliższym czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 24. good post
  Love your blog, thank you for sharing.
  luxhairshopcom wigs for homecoming
  (๑′ᴗ‵๑)I Lᵒᵛᵉᵧₒᵤ❤

  OdpowiedzUsuń
 25. To bardzo trudny i ciężki temat. To przerażające, że w dzisiejszym świecie ludzie są takimi bestiami, a kobiety nie mają nie tylko swoich praw, ale i są ofiarami regularnej przemocy i nikt z tym nic nie robi, bo taka jest kultura i tradycja...

  OdpowiedzUsuń
 26. Książka wydaje się być bardzo trudna. Jednak ostatnio bardzo lubię takie tematy, chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.