2019/06/15

Maureen Johnson „Nieodgadniony”

(...) pierwsza zbrodnia jest najtrudniejsza, ale gdy przekroczyć tę barierę, gdy mord uda się i to bez żadnych konsekwencji - kolejne są coraz łatwiejsze.
Jest rok 1936. Na jednym z licznych amerykańskich, odludnych miejsc wybudowana zostaje Akademia Ellinghama, czyli prywatna i bardzo elitarna szkoła przyjmująca tylko niezwykle uzdolnionych i rokujących na przyszłość nastolatków. Jej założyciel chciał w zamyśle stworzyć miejsce, w którym jego powiedzenie - Nauka  jest zabawą - miało stać się rzeczywiste. Dlatego właśnie budynek ten i teren do niego przynależący pełny jest najprzeróżniejszych zakamarków, ukrytych korytarzy i łamigłówek. Miało być to miejsce służące rozwijaniu potencjału uczniów a stało się miejscem zbrodni i tajemnicy towarzyszącej zniknięciu najbliższych właściciela akademii.
Szkoły zdobywają rozgłos dzięki wykładowcom, drużynom sportowym, absolwentom. Nie powinny jednak słynąć morderstwami.
Po latach szkoła na nowo otworzyła swoje podwoje i podobnie jak we wcześniejszych czasach, stała się miejscem dla nieprzeciętnej młodzieży. Jedną z zaproszonych do tego niezwykłego miejsca osób jest Stevie Bell. Dla tej zafascynowanej kryminałami młodej dziewczyny nauka w tej szkole jest spełnieniem marzeń - wiedzę zdobytą dzięki pochłanianiu kolejnych prac z zakresu medycyny sądowej oraz psychokryminalistyki postanawia wykorzystać w praktyce i rozwiązać zagadkę z przeszłości. Postanowienie to wzmacnia fakt, że nieuchwytny Nieodgadniony powrócił, a wraz z nim do Akademii zawitała śmierć.

Fabuła oparta jest na dwóch płaszczyznach czasowych a autorka sprawnie nimi żongluje, wtrącając między kolejne rozdziały opisujące czasy współczesne retrospekcje odnoszące się do zdarzeń rozgrywających się w 1936 roku. Minione wydarzenia urealniają się poprzez załączony list od sprawcy, będący jednocześnie trudną do rozwiązania zagadką oraz dzięki przedstawionym zeznaniom świadków. Pierwsza część trylogii zdecydowanie bardziej zainteresowała mnie właśnie w tym kontekście, bowiem akcja w teraźniejszości rozwija się w stopniowym, dość powolnym tempie, które przyśpiesza dopiero bliżej końcówki.
W dochodzeniach brakuje zwykle czasu. Z każdą godziną traci się dowody. Miejsca zbrodni tworzą ludzie i żywioły. Rzeczy zmieniają miejsce, przeobrażają się i zamazują. Organizmy ulegają gniciu. Wiatr rozwiewa kurz i nieczystości. Wspomnienia przekształcają się i nikną, Człowiek oddalając się od zdarzeń, oddala się od rozwiązania.

Stevie Bell, będąca główną bohaterką, jest ciekawie skonstruowaną postacią - mimo, że jest nastolatką, która ma swoje problemy, kompleksy, przeżywa pierwsze zauroczenie, sprawia wrażenie bardzo inteligentnej, ciekawej i stosunkowo dorosłej osoby. Jej znajomość sprawy i zaangażowanie w jej rozwiązanie imponuje. 
Stevie Bell miała banalne marzenie: pragnęła stanąć nad zwłokami.
Drugą postacią, która intryguje czytelnika, choć tak naprawdę przecież nie występuję, jest owy Nieodgadniony. Od samego początku czytelnik pragnie się dowiedzieć kim jest, dlaczego zrobił to, co zrobił i jakim cudem nikt nie wpadł przez tyle lat na jego ślad. 

Bardzo spodobało mi się miejsce, w którym toczy się akcja powieści - usytuowana na odludziu akademia, z nietypową kadrą nauczycielską, do której wstęp mają tylko wybrańcy - choć co do posiadania przez nich talentu można by się spierać. Budynek pełen jest zakamarków i przejść a uczniowie zamieszkują przydzielone im domy.
Wielki dom - obłędny gotycki dwór z dziesiątkami okien jak w katedrze, o arkadach ponad drzewami i wieloszczytowym dachu. (...) 
Treść opisująca minione wydarzenia jest utrzymana w konwencji klasycznego kryminału, co jest nawiązaniem do wspominanych często ulubieńców Stevie, takich jak Arthur Conan Doyle oraz Agatha Christie. Autorka ma niezwykle lekkie pióro i potrafi za pomocą plastycznego języka sprawić, że czytelnik czuje jakby sam brał udział w przedstawionych wydarzeniach.

„Nieodgadniony” to pierwsza część cyklu Truly Devious wydanego przez Wydawnictwo Poradnia K. Jej zakończenie może rozczarować, bowiem poznajemy rozwiązanie tylko jednego wątku, podczas gdy reszta gmatwa się jeszcze bardziej. Mnie w sumie się to spodobało, całość traktuje jak swoistego rodzaju wstęp mający mnie zaintrygować i sprawić bym  nie mogła doczekać się przeczytania kolejnego tomu. 


Za możliwość przeczytania dziękuję

PODSUMOWANIE

Szkoła na odludziu, w której miejsce mają niewyjaśnione zbrodnie tworzy niesamowity, mroczny klimat. Z każdą kolejną stroną czytelnik jest coraz bardziej zafascynowany przedstawioną historią i pragnie poznać rozwiązanie chociaż jednej z licznych zagadek. Książka przeznaczona jest dla młodzieży, aczkolwiek uważam, że dorosła osoba również będzie ukontentowana jej zawartością. Plusem jest cudowne wydanie.

Skala według lubimyczytać.pl wybitna
Tytuł oryginalny: Truly Devious
Cykl: Truly Devious t.1
Tłumacz: Paweł Łopatka
Wydawnictwo: Poradnia K
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 480

MAUREEN JOHNSON

Amerykańska pisarka, której książki goszczą na listach bestsellerów New York Times i USA Today. Często współpracuje z innymi pisarzami i angażuje się w różne projekty wydawnicze. Autorka cyklu Truly Devious („Nieodgadniony”i „Znikający stopień”). 

33 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej serii książek a muszę przyznać, że opis bardzo mnie zainteresował :) Uwielbiam powieści z wątkiem kryminalistycznym, więc uważam, że mogłoby to być coś dla mnie :) bardzo ciekawa recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię kryminały z dreszczykiem. Oczywiście bez wielkich brutalności. Może i tą pozycję z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej serii na wielu kanałach na YouTubie, jednak ta seria jakoś mnie nie przekonuje, więc na razie nie będę czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Początkowo nie byłam przekonana do tej serii, ale ostatnio to się zmieniło. Poczekam jednak do premiery trzeciego tomu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Intrygująco się zapowiada, chętnie uwzględnię książkę w planach czytelniczych. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię to wydawnictwo :-) tej książki jeszcze nie czytałam, ale już kiedyś się przymierzałam do jej zakupu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam już tę książkę, teraz w kolejce czeka następna część ;) mnie, tak jak Tobie, się podobało :) ale faktycznie zakończenie mnie zirytowało :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się Twoja recenzja i z ciekawości sięgnęłabym po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za polecenie, to kategoria jaką lubimy najbardziej 👍

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi jak idealna, dość lekka i niezbyt wymagająca lektura na wakacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Może uda mi się zachęcić do przeczytania moją młodzież. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ooo książka a raczej historia zapowiada się super

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię młodzieżówki, ale thrillerów niekoniecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Polubiłam ostatnio takie książki, a ta wygląda bardzo zachęcająco ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Latem nie czytam kryminałów, więc raczej książka nie dla mnie...

  OdpowiedzUsuń
 16. Postać Nieodgadnionego najbardziej mnie zaciekawiła, potrafisz zachęcić do książki

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie słyszałam wcześniej o tej serii książek

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoła odludzie. Gdzieś nauczyciele i nieodgadniony - ciągnie ciągnie w swoją stronę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię czytać książki, ale najczęśćiej jednak wybieram obyczajowe bądź romanse. Kriminały nie są dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię takie klimaty, choć sądzę, że bardziej spodobałaby mi się, gdy byłam młoda.

  OdpowiedzUsuń
 21. Karolina Witkowska21 lipca 2019 14:00

  Nie znam autora, ale lubię ten typ literacki, więc na wieczory idealne :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaciekawiłaś mnie, z chęcią sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ja stawiam na polskich autorów kryminałów :) Wtedy mogę się utożsamić z okolicznościami

  OdpowiedzUsuń
 24. Moje klimaty, lubię takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wygląda na ciekawą książkę. Może w wolnej chwili się za nią wezmę ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Ameryka w tamtych czasach musiała być bardzo ciekwym krajem :) Bardzo chętnie sama byłabym takim uzdolnionym nastolatkiem.

  OdpowiedzUsuń
 27. Nie znałam tego, ale wydaje się ciekawe, warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Słyszałam o tej książce i zastanawiałam się, czy warto ją przeczytać, ale teraz stwierdzam, że muszę spróbować :) Świetna recenzja

  OdpowiedzUsuń
 29. Recenzja jest extra, książka na wakacje :-)

  OdpowiedzUsuń
 30. Zamykam.liste książek do poczytania jesienią:) ten tytuł zamyka listę:) będzie ciekawy wieczór z literaturą w dłoni

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.