2019/06/17

LITERACKIE NAGRODY NOBLA || Sully Prudhomme 1901

 
(Źródło: Wikipedia)


wybitne osiągnięcia poetyckie, a zwłaszcza za idealizm, doskonałość artystyczną oraz niezwykłe połączenie duchowości i intelektu
Tymi słowami Komitet Noblowski uzasadnił swój wybór pierwszego w historii laureata literackiej Nagrody Nobla, który otrzymał ją za całokształt twórczości. Sully Prudhomme, a właściwie René François Armand Prudhomme, to francuski poeta będący czołowym przedstawicielem parnasizmu.


Początkowe dzieła autora zawierają w sobie sporą dawkę uczuć, zwłaszcza melancholicznych, które charakterystyczne były dla panującego wtedy romantyzmu. Dopiero późniejsze prace odzwierciedlają zasady parnasistowskie - idea sztuki dla sztuki, kult czystego piękna, wstrzemięźliwość emocji, obiektywizm opisu i maestria formalna. Prudhomme bardzo dbał również o elegancję rymów i wersyfikacji. 

Decyzja komitetu noblowskiego wywołała spore poruszenie i kontrowersje, gdyż autor nie publikował zbyt wiele od roku 1888. Co więcej, sam Sully Prudhomme stanowczo protestował przeciwko tej decyzji, uważając, że nagroda przypaść powinna rosyjskiemu pisarzowi, Lwu Tołstojowi. Prudhomme większą część otrzymanej kwoty przeznaczył na ufundowanie nagrody dla początkujących poetów, przyznawanej co roku przez Towarzystwo Literatów Francuskich. W roku 1902 wraz z José-Maríą de Heredia i Léonem Dierxem założył Towarzystwo Poetów Francuskich.

Obecnie Sully Prudhomme jest już twórcą zapomnianym, nie tylko poza granicami swej ojczyzny, ale też w samej Francji. W Polsce do tej pory ukazała się tylko jedna książka zawierająca w sobie kilka z jego wierszy.
W cyklu LITERACKIE NAGRODY NOBLA przedstawiać będę kolejne sylwetki laureatów konkursu. W każdym poście zamieszczone będą również polskie wydania ich dzieł, które z czasem będę recenzować.  

21 komentarzy:

 1. Nie interesowałam się nigdy literackim nagrodami Nobl, a to co piszesz jest ciekawe nawet

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł na cykl. Nie znałam tego poety, a bardzo interesuję się poezją, kocham Francję i sama piszę wiersze :) Urzekła mnie skromność tego poety i to, że ufundował tak potrzebną nagrodę dla debiutantów w swoim kraju.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznaje się, że pierwsze słyszę o tym Nobliście. Podoba mi się pomysł na cykl i pokazaniu czegoś, co trudno odszukać! Świetnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam szczerze, że temat literackiej nagrody nobla jest mi w zupełności obcy. Muszę jednak to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niektóre książki laureatów nagrody czytałam, a nawet kilka posiadam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak miło, że swoją nagrodę przeznaczył także na innych!

  OdpowiedzUsuń
 7. w takim razie czekam na kolejne wpisy:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawy pomysł na cykl :) Czytam takie wpisy z wielką przyjemnością, ponieważ mogę się dowiedzieć czegoś interesującego, czego pewnie sama bym specjalnie nie szukała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy się nie interesowałam tego typu tematyką. Cieszę się z tego posta i czekam na następne!

  OdpowiedzUsuń
 10. Już wyczekuję na kolejną odsłonę cyklu o noblistach. Post przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem. UWIELBIAM takie ciekawostki ze świata kultury, a zwłaszcza literatury. Tego pana akurat nie znałam.

  OdpowiedzUsuń
 11. O, bardzo ciekawy cykl gdyż muszę przyznać, że nie znam zbyt wielu noblowskich historii

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy cykl się zapowiada, chętnie będę podczytywać. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetny pomysł na cykl, gratuluję :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo ciekawy i wartościowy cykl. Wiele naprawdę dobrych książek nie jest u nas wydawanych, bo nie mają komercyjnej publiki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetny cykl. Serio. Nobel to niezwykle prestiżowa nagroda. Warto przybliżyć sobie sylwetki osób, które dołożyły swoją cegiełkę do świata literatury. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 16. Brzmi naprawdę interesująco. Nie mogę się doczekać kolejnego posta ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Brzmi naprawdę dobrze, coraz częściej sięgam po klasyki, więc może i ta pozycja trafi w moje ręce. Czekam na dalsze z tego cyklu recenzenckiego!

  OdpowiedzUsuń
 18. Wstyd mi ale w ogóle nie znam tej książki. Często sięgam po klasyki i bardzo chętnie czytam starsze książki więc zainteresuje się również i tym.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nigdy zbytnio nie interesowałam się zagranicznymi noblistami. O tych z Polski zawsze warto wiedzieć, ale tak poza tym to nikogo innego nie znam. Chociaż po tę książkę zapewne nie sięgnę, to bardzo podoba mi się jej okładka.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ciekawy artykól i człowiek wydaje się być skromny. Mam nadzieję że ta serię się utrzyma :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo ciekawy cykl. Pozwala przypomnieć właśnie takie starsze tytuły, które odeszły gdzieś w zapomnienie, a są wartościowe. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach, gdzie wydawnictwa zasypują nas dość miałkimi nowościami.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.