czwartek, 11 kwietnia 2019

Agnieszka Ziętarska „Samobójca”

Samobójcy mają zazwyczaj bardziej zawiłe życie. Może ono cię pochłonąć, zanim się spostrzeżesz.

Minęło sporo czasu od ostatniego razu, gdy czytałam książkę należącą do nurtu young adult. Po tę konkretną, autorstwa Agnieszki Ziętarskiej, sięgnęłam z powodu frapującego tytułu, ale mój wzrok przykuła także bardzo ładnie prezentująca się okładka. Jest to nie tylko debiut tej młodej pisarki, lecz także pierwsza część cyklu o Niezmiennych.

Wspomniane powyżej istoty żyją nie tylko pomiędzy ludźmi, choć nie bratają się z nimi, ale i po części dla nich. Ich historia sięga wiele wieków a życie może trwać wiele lat, znacznie dłużej niż w przypadku zwykłych śmiertelników. Najważniejszymi rzeczami, których uczą się są obowiązująca ich tajemnica ich istnienia a także kamień księżycowy, który de facto stanowi o ich życiu.   
Wśród Niezmiennych od zawsze wyróżniano cztery umiejętności. Firmitas, czyli nasza siła i stabilność w osobie nauczyciela. Adfectus, czyli dbałość o uczucia i emocje, które może ofiarować opiekun. Protectio, ochrona wszystkich Niezmiennych poprzez zdolność do tworzenia czegoś z niczego oraz Incubo, czyli koszmar, ciemna strona uczuć dla zachowania równowagi.
Jednym z Niezmiennych jest Felis, z pozoru całkiem normalny nastolatek, który całkiem niedawno zrozumiał jaka umiejętność przypadła mu w udziale. Jest opiekunem ludzi a jego zadaniem jest opieka nad poszczególnym cyklem życia ich dusz.
Ty będziesz tworzył wspaniałe wspomnienia dla dusz. Będziesz ich aniołem stróżem. To przy Tobie poczują spokój i szczęście.
Jego pierwszym przydzielonym zadaniem jest doglądanie duszy młodej dziewczyny. I choć sam nie wiele wie o tym, czym się zajmuje, bo wszystkiego uczy się doświadczając kolejnych rzeczy, to jednak stara się ze wszystkich sił pomóc, zwłaszcza, że okazała się ona Samobójcą.
Oznacza to, że dusza, którą ci przydzielono, jest w trakcie swojego szóstego, czyli ostatniego życia.
Flora to nastolatka, która całe życie starała się być bardziej... bardziej towarzyska, bardziej lubiana, bardziej jak Fiore, jej starszy, doskonały brat. Mimo to była szczęśliwa, bo miała jego, swojego najbliższego przyjaciela i powiernika. Od tragicznego wieczoru, kiedy zginął była sama a jej udręczona wyrzutami sumienia dusza umierała każdego kolejnego dnia.
Szczęście, później śmierć i rozpacz. W tym momencie pamiętałam tylko naszą ostatnią rozmowę i pogrzeb z zamkniętą trumną.
Felis dobrze wie, że ich związek jest zakazany i podlega konsekwencjom, jednak na rodzące się pomiędzy nimi uczucie nic nie może poradzić. Pragnie zmienić jej przeznaczenie... Jak wysoka będzie cena jego działań?

Zdecydowanie najmocniejszą stroną tej książki jest temat, którego dotyczy. Pragnienie popełnienia samobójstwa, a więc nieodwracalnego aktu, dotyczy współcześnie ogromnej części młodych ludzi. Ta pozycja pokazuje jak wyobcowanie, izolacja, samotność i niezrozumienie mogą się przyczynić do przekroczenia ostatecznej granicy.

Bardzo ciekawe i oryginalne było stworzenie przez autorkę zupełnie nowej kategorii istot, czyli tzw. Niezmiennych. Żałuję tylko, że sami oni potraktowani zostali trochę po macoszemu, ponieważ chętniej przeczytałabym pogłębioną ich charakterystykę niż kolejne strony opisujące romans nastolatków.

Dużymi atutami są zarówno narracja pierwszoosobowa jak i jej naprzemienność, dzięki którym możemy lepiej poznać naszych bohaterów, ich uczucia i bardziej się z nimi z żyć. Dość krótkie rozdziały sprawiają, że pozycję tę czyta się bardzo szybko a akcja, w której teoretycznie nie występują jakieś nagłe jej zwroty, staje się bardziej dynamiczna. 

Za możliwość przeczytania dziękuję

Agnieszka Ziętarska

Polska pisarka, Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Gdańskiej. Twórczyni cyklu  „Niezmienni”.

Wydawnictwo: Dlaczemu
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 382

FABUŁA9
BOHATEROWIE8
STYL AUTORA8
WYDANIE10

PODSUMOWANIE

Bardzo dobry debiut z kategorii young adult. Oryginalność Niezmiennych trochę przytłoczona przez dość schematyczny romans głównych bohaterów, którzy jednak są bardzo przyjemni w odbiorze. Intrygująca lektura.

Ocena według lubimyczytać.pl - bardzo dobra
8.75
OCENA KOŃCOWA

49 komentarzy:

 1. Mam chrapkę na tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiła mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tym debiucie i jestem go ciekawa, bo sporo głosów jest na tak.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam już kilka opinii o tej książce, zdania są jak zawsze podzielone. Nie pozostaje chyba nic innego, jak tylko przekonać się osobiście :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale mam wrażenie że nazwisko autorki już gdzieś słyszałam, ale pewności nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie pozycje książkowe. Chętnie przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słyszałam, że jak na debiutantkę jest bardzo dobra :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka która wpadła mi w oko.

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę przyznać że wygląda zachęcająco. Okładka, tytuł i te cytaty oraz opis!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przyjemna powieść. Przeczytałam ją szybciutko i czekam niecierpliwie na kolejny tom.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zaciekawiłaś mnie. Może kiedyś po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książka, która może spodobać się mojej młodzieży, chętnie podrzucę im ten tytuł pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. ciekawa propozycja dla młodzieży. mnie osobiście nie interesuje ta książka

  OdpowiedzUsuń
 14. w sumie to nie wiem czy bym chciała ją przeczytać, mam mieszane uczucia

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa lektura do przeczytania myślę, że warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie przepadam za takimi książkami. Czytałam "Spowiedź polskiego kata" i na razie mi wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 17. ciekawa książka zaczekiwiłasz mnie

  OdpowiedzUsuń
 18. Szkoda, że nie napisałaś więcej o swoich odczuciach względem tej książki. Szczerze mówiąc, niezbyt jestem nią zainteresowana. Przeczytałam kilka negatywnych recenzji na temat tej książki i w najbliższym czasie raczej nie będę po nią sięgać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Intrygujaca okładka oraz fabuła. To gatunek po ktory lubię sięgać, więc chętnie zapoznam się z tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Wygląda na ciekawą książkę. Może się na nią skuszę w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Uuu :) Świetna książeczka! Tytuł bardzo zachęcający.

  OdpowiedzUsuń
 22. A mnie nie przekonała ta książka. Trochę nie w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 23. Takie książki to ja uwielbiam. Intryguje mnie historia głównych bohaterów i realia świata przedstawionego. Z pewnością niedługo przekonam się sama, jakie w ostateczności ta powieść zrobi na mnie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 24. Czytała już cos o tej książce, ale tak bardzo mnie o na nie zainteresowała jak po twojej recenzji :) Jeżeli będą miała kiedyś okazje spróbuje się w nią wczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy wy się wszyscy zmówiliście z tą książką 😂😂😂🙈 Chce ją przeczytać. Jedyne co mi się w niej nie podoba, to okładka, bo dla mnie nie psuje do treści. Gdybym nie przeczytała jakiejkolwiek recenzji to bym nawet na nią nie spojrzała.

  OdpowiedzUsuń
 26. Już od jakiegoś czasu ta książka rzucała mi się w oczy, dlatego też poczułam się nią zainteresowana. Na pewno kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chociaż obawiam się tych licznych błędów w korekcie, które wypomniała pewna blogerka w swojej recenzji...

   Usuń
 27. Wprawdzie gatunek często mnie zawodzi swoją prostotą, ale o tej książce akurat już słyszałam same superlatywy, więc dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Czytałam o tej książce wiele dobrego. Ogólnie jest o niej aktualnie całkiem głośno. Mam w planach, ale raczej dalszych. Mój stosik książek do przeczytania mnie przeraża 🤯

  OdpowiedzUsuń
 29. Czytałam same pozytywne opinie o tej książce, sama jeszcze jej u siebie nie mam

  OdpowiedzUsuń
 30. Zajrzę do tej książki w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 31. Lubię fantasy, ale tym razem to nie mój klimat, zwłaszcza, że dodatkowo nie cierpię pierwszoosobowej narracji, która mnie zwyczajnie drażni. Choć muszę przyznać, że okładka zachwyca i na pewno przyciągnęłaby mój wzrok w księgarni.

  OdpowiedzUsuń
 32. Mam chrapkę na tę książką odkąd została wydana, chyba czas najwyższy po nią sięgnąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 33. Bardzo ciekawy pomysł na książkę young adult. Szkoda, że nie jest popularna.

  OdpowiedzUsuń
 34. Zawsze przyjemnie, kiedy to debiut potrafi nas oczarować. :)

  OdpowiedzUsuń
 35. Słyszałam o tej książce wiele dobrego jak i złego. Jednak mnie do niej w ogóle nie ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie słyszałam o tej książce, ale zaciekawiłaś mnie. Mam ochotę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 37. Książka porusza bardzo trudny dziś temat, mam wrażenie że bardzo popularny wśród młodych ludzi:/ mam nadzieję że książka wpadnie w.moje łapki!

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie miałam okazji do tej pory słyszeć o tej książce. Ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 39. Nie zetknęłam się z tą książką, może niebawem zapełni ona moją biblioteczkę.

  OdpowiedzUsuń
 40. Bardzo lubię narrację pierwszoosobowa, chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 41. Dość abstrakcyjnie to wszystko dla mnie brzmi ale jednak ciekawie ...

  OdpowiedzUsuń
 42. Dla mnie to jest Sf, chyba za duża już jestem na takie książki :-))

  OdpowiedzUsuń
 43. Ta książka powinna być lektura w szkołach ponadgimnazjalnych.

  OdpowiedzUsuń
 44. Czytała tą książkę i o ile w pierwszej części nie mogłam wgryźć się w styl autorki to im dalej w las tym było lepiej. No i oczywiście zgadzam się z Tobą, że poruszanie ważnych tematów w tej pozycji jest dużym plusem.
  Pozdrawiam, Klaudia z bloga http://czytaniejestmagiczne.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 45. Bardzo ciekawie się zapowiada. Z chęcią się jej przyjrzę bliżej.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.