środa, 13 lutego 2019

Co warto wiedzieć przed podróżą do Aten?

Athens, the eye of Greece,
mother of arts and eloquence

John MiltonAteny to miasto, a zarazem stolica państwa, usytuowane w najbardziej zaludnionym greckim regionie administracyjnym zwanym Attyką, a dokładniej w jednej z jego ośmiu jednostek regionalnych nazywanej Ateny – Sektor Centralny. Nierzadko można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest to miejsce, w którym można ujrzeć całe piękno Grecji w miniaturze, albowiem znaleźć tam można ogromną ilość zabytków i cudownych plaż położonych między licznymi wzniesieniami, które są charakterystyczne dla tego górzystego terenu.


Zgodnie z grecką mitologią każde miasto lub region podporządkowane było konkretnemu bóstwu olimpijskiemuO Ateny, które już wtedy miały status jednego z najważniejszych miast Hellady, ubiegało się dwoje przedstawicieli panteonu – Atena, bogini mądrości, oraz Posejdon, bóg mórz. Mieszkańcy, wraz z królem Cecropsem, zdecydowali, że wygranym będzie ten, który obdaruje ich bardziej przydatnym podarekiem. I tak, Posejdon zatopiwszy w zbocza Akropolu swój trójząb, przyczynił się do powstania w tamtym miejscu źródła słonej wody, bogini natomiast swoją włócznią dotknęła ziemi powodując wzrośnięcie pierwszego drzewka oliwnego. Zwyciężczynią została Atena i to właśnie jej stolica Grecji zawdzięcza swoją nazwę.

Według opinii ekspertów jednak bardziej prawdopodobną możliwością jest to, że było całkowicie odwrotnie i to Atena otrzymała swoje imię od dłużej istniejącego od niej miasta.

Samo miasto Ateny zajmuję powierzchnię około 39km2, aczkolwiek często pod tę nazwę podczepia się także Pireus oraz inne miasta satelickie, które razem tworzą aglomerację zwaną Wielkimi Atenami. Na tym terenie żyje około 4 milionów ludzi, co jest ogromną liczbą, jeśli weźmie się pod uwagę, że populacja całej Grecji wynosi około 10 milionów - dodać do tego należałoby sporą liczbę uchodźców i imigrantów, którzy, zwłaszcza w ostatnich latach, postanowili osiedlić się w tym państwie.

Językiem urzędowym jest język grecki, aczkolwiek porozumiewanie się w języku angielskim nie powinno stanowić żadnego problemu, zwłaszcza w stolicy, gdzie nawet z przedstawicielami starszego pokolenia można godzinami rozmawiać na różne tematy, szczególnie jeśli rozmowa toczy się przy kawie bądź jedzeniu. Mile widziana jest jednak znajomość chociażby podstawowych zwrotów, co pozwala w szybkim tempie przełamać pierwsze lody. Próby mówienia do mieszkańców w ich ojczystym języku, nawet te niezbyt udane, sprawiają, że i tak nadzwyczajnie mili i pomocni Grecy staną się jeszcze bardziej przyjacielscy.

W 2002 roku doszło do zastąpienia starej waluty, drachmy greckiej, przez euro. Najczęstszą formą płatności wciąż pozostaje gotówka, zwłaszcza w małych, prowincjonalnych miasteczkach, natomiast w dużych miastach praktycznie wszędzie można zapłacić kartą płatniczą.


Jak rozpoznać greckie euro? Na stronie narodowej greckich monet euro zobaczymy m. in.: przedstawienia z mitologii (2 euro), sówkę (1 euro),  wybitnego greckiego polityka Eleutheriosa Venizelosa (50 euro centów), pierwszego prezydenta niepodległej Grecji (20 euro centów), Rigasa Fereosa Welestinlisa – słynnego rewolucjonistę (10 euro centów) i różne przedstawienia obiektów wodnych (5, 2 i 1 euro centów).

I tak na greckich monetach euro zobaczyć możemy przedstawienia z mitologii, różne obiekty wodne, sówkę, polityka Eleutheriosa Venizelosa, pierwszego prezydenta niepodległej Grecji, czy rewolucjonistę Rigasa Fereosa Welestinlisa.

Być w Atenach to jak podróżować wehikułem czasu, przemieszczając się między starożytnością a czasami współczesnymi i mieć w jednej chwili sposobność dotyku antyku, by w kolejnej podziwiać nowoczesną sztukę uliczną, które razem tworzą idealnie dopełniający się obraz.

37 komentarzy:

 1. Aż chce się tam polecieć w tej chwili

  OdpowiedzUsuń
 2. Grecję odwiedziłam, ale w Atenach nie byłam, chciałabym jednak kiedyś je zobaczyc

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię takie posty - niektóre informacje, które podałaś naprawdę przydają się podczas podróży do innych państw :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyznam, że mam sentyment do Grecji ale same Ateny aż nie są takie powalające. Mam wrażenie, że dużo zabytków zostało rozgrabione i zniszczone...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy nie kusił mnie wyjazd do Aten, bardziej kieruję się w inne kierunki

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym, chciała... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie bym pozwiedzała Grecję. Póki co penetruję ją dzięki Kasandrze w AC Odyssey ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może trzeba skorzystać, są tanie bilety ;p

   Usuń
 8. Nie jestem fanką podróży, jednak podałaś bardzo przydatne informacje dla tych, którzy mają zamiar tam polecieć ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej, jesteś pierwszą osobą, którą "znam", co nie lubi podróżowania :D

   Usuń
 9. Niestety Ateny do tej pory to ciągle moje niespełnione marzenie, bardzo bym chciała przeżyć wycieczkę do tego pięknego miejsca. Byłoby to niezapomniane przeżycie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może czas skorzystać z tanich biletów? :p

   Usuń
 10. Mnie bardzo interesuje Grecja, musze tam pojechać. Ciekawe wskazówki

  OdpowiedzUsuń
 11. Grecja piękny kraj <3 nie raz tam jeszcze wrócę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ateny zwiedziłam dawno temu, mam ochotę znowu tam wrócić :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękne miejsce choć ja na razie nie planuje podróży 😉

  OdpowiedzUsuń
 14. Marzę, by zwiedzać inne kraje;) Nawet nie wiedziałam skąd Ateny mają swoją nazwę;) Każdy zakątek świata ma coś w sobie;) Może kiedyś ten odwiedzę:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Grecja to piękny kraj i ten cudowny klimat...
  Chyba wygodnie z tym euro, jedna waluta...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie osobiście pomysł jednej, wspólnej waluty nie przekonuje. ;)

   Usuń
 16. Uwielbiam Ateny i mam nadzieję, że uda mi się tam wrócić niebawem :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Marzenie...jest w dalszych palnach 😊

  OdpowiedzUsuń
 18. Marzą mi się inne kraje ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Chciałabym kiedyś w życiu pojechać do Aten i zwiedzać, szczególnie, że uwielbiam starożytność w ogóle i starożytną Grecję w szczególe :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Chętnie odwiedziłabym to piękne miejsce :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Razem z mężem marzymy o podróży do Grecji. Może kiedyś spełni się nasz plan. Taki piękny kraj.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo mi miło, że wpadłeś/aś dziś do mnie i postanowiłaś poświecić mi trochę swojego cennego czasu :) Zapraszam również do napisania komentarza, zwłaszcza treściwego, bo do takich mam słabość :DZ polityką prywatności można się zapoznać w zakładce "BLOG" w menu głównym.