piątek, 14 lipca 2017

Stefan Garczyński „Razem, ale jak?”     Wszelkiego rodzaju poradniki to książki, po które ludzie chętnie sięgają – począwszy od tych opisujących jak dbać o zdrowie i skórę, przez te mówiące o tym jak dążyć do samorealizacji lub znaleźć pracę marzeń a na traktujących o relacjach międzyludzkich kończąc. Rynek książkowy wypchany jest po brzegi tego rodzaju literaturą i wciąż przybywa jej więcej. Dlaczego? Oczywistym jest stwierdzenie, że skoro występuje podaż na dane dobro to musi być też na nie popyt. No i jest, bo w końcu, kto nie chce wiedzieć jak osiągnąć sukces, czy to w życiu zawodowym czy miłosnym.

     Najciekawsze, moim zdaniem, są te traktujące o komunikacji międzyludzkiej, które wyszczególniają nam, co wpływa na nasze interakcje z otoczeniem. Przykładem takiego poradnika jest „Razem, ale jak?” Stefana Garczyńskiego, który to został przeze mnie znaleziony w pudle ze starymi książkami na strychu. Autor w dowcipny, ale dosadny sposób przedstawia nam, w jaki sposób sami sobie szkodzimy i oddalamy nas od sukcesu towarzyskiego. Pokazuje między innymi jak pasja w spojrzeniu i postawie zmienia sposób, w jaki inni ludzie nas postrzegają, czy jak nieśmiałość pomieszana z brakiem wiary w siebie odbiera nam szanse na spełnienie marzeń.

     Czytając ją poczujecie ducha minionych lat – książka, a przynajmniej moje wydanie pochodzi z roku 1979, więc w czasie lektury rzucają się w oczy zmiany językowe i zwyczajowe, które nastąpiły na przestrzeni tych wszystkich lat, aczkolwiek jak dla mnie jest to ciekawe. Poszczególne strony okraszone są zabawnymi ilustracjami wykonanymi przez Zbigniewa Lengrena, które obrazują przesłanie zawarte w tekście. 

     Mimo, że od wydania tego poradnika minęło dużo lat to uważam, że nawet dziś spełnia on swoją funkcję, a mianowicie uczy przekazując życiowe prawdy i wartości dotyczące charakteru człowieka i tego jak wpływa on na nasze relacje z innymi ludźmi.   
    Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
Rok wydania: 1979
 Ilość stron: 222


4 komentarze:

 1. Masz bardzo ładny i ciekawy blog. Cieszę się, że tu trafiłam ! Super zdjęcia i styl pisania :)
  Zostawiam obserwację i zapraszam do siebie:
  iskraczyta.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję 😊😊 Miło, że komuś się podoba :)

   Usuń
 2. Jedyne poradniki jakie czytam to te o pisarstwie. Inne raczej mnie nie interesują.

  Pozdrawiam cieplutko i ściskam :*
  M.
  martynapiorowieczne.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam kiedyś kilka poradników dotyczących pisarstwa ale wszystkie były takie mdłe, że szybko porzuciłam ich lekturę :D

   Usuń

Dziękuje za czas poświęcony na przeczytanie tego posta i zapraszam do podzielenia się swoimi odczuciami :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...